Konkurs Skandynawsko- Polskiej Izby Gospodarczej Nordic Excellence Award rozstrzygnięty.

12 września podczas Gali 20-lecia Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej poznaliśmy laureatów konkursu Nordic Excellence Award. Czas na podsumowanie pierwszej edycji NEA. W ośmiu kategoriach kapituła konkursu poza nagrodami głównymi przyznała również wyróżnienie w kategorii „Innowator”

Essity zdobywa nagrodę NEA Inwestor – produkcja

Nagrodę w kategorii „Inwestor – Produkcja” jury przyznało firmie Essity za strategiczne inwestycje w Polsce oparte na nowoczesnych technologiach i innowacjach. Firma wyróżnia się wysoką rentownością w zmieniającym się środowisku biznesowym. Nie bez znaczenia pozostaje innowacyjność w obszarze ESG, co ma znaczący wpływ na interesariuszy i otoczenie. Działania skupiają się na tworzeniu fundamentów do dalszego długoterminowego rozwoju firmy w Polsce. Essity jest światowym liderem branży higienicznej i ochrony zdrowia. W Polsce Essity jest dystrybutorem i producentem wyrobów medycznych i higienicznych, polska fabryka firmy zlokalizowana jest w Oławie. Grupa zatrudnia w Polsce łącznie 856 pracowników.

Nagroda „Inwestor – sektor nowoczesnych usług dla biznesu” dla Tietoevry

W tej kategorii nagroda trafiła do fińskiej firmy Tietoevry za długoterminową strategię rozwoju opartą na innowacyjnych inwestycjach, nowoczesnym podejściu do realizacji projektów oraz zaawansowanych technologicznie usługach. Firma wyróżnia się doskonałym employer brandingiem, certyfikowanymi procesami biznesowymi oraz zaangażowaniem w działania na rzecz środowiska, pracowników i społeczeństwa. Tietoevry jest firmą technologiczną zatrudniającą ekspertów specjalizujących się w technologiach chmurowych, danych i oprogramowaniu. W Polsce Tietoevry posiada oddziały w sześciu miastach w Polsce, które zatrudniają łącznie ponad 1200 pracowników.

Nagroda Inwestor – sektor B2B /B2C za rozwiązania dla branży energetycznej

Nagrodę w kategorii usług jury zdecydowało się przyznać firmie Volue za innowacyjny produkt wspierający zieloną transformację oraz zaawansowane technologie, które przyczyniają się do zmiany miksu energetycznego. Firma wyróżnia się silnym zaangażowaniem w zrównoważony rozwój, innowacje oraz działania na rzecz DEI, jednocześnie uzyskując dobre wyniki finansowe. Volue to firma technologiczna specjalizująca się w projektowaniu zaawansowanych systemów zarządzania energią, wspierających optymalizację produkcji, dystrybucji i handlu energią, co zwiększa efektywność i redukuje koszty operacyjne. Główne biuro firmy mieści się w Gdańsku. .

Nagroda Inwestor – zielona transformacja dla Fortum

W tej kategorii kapitułą konkursu zdecydowała się nagrodzić firmę Fortum Power and Heat Polska. Jury w swoim uzasadnieniu podkreśliło, że firmę nagrodzono za strategiczne inwestycje wspierające dekarbonizację przemysłu oraz za nowoczesne zarządzanie elektrociepłowniami w Polsce, z transparentnym raportowaniem emisji. Firma wyróżnia się realizacją kluczowych projektów, takich jak WROMPA, czyli pompa ciepła dla Wrocławia, pierwsza tak duża instalacja do odzyskania ciepła ze ścieków w Polsce, czy zakład produkcji RDF, paliwa alternatywnego powstałego po przetworzeniu odpadów o wysokiej wartości opałowej. Fortum, firma wywodząca się z Finlandii, posiada elektrociepłownie w Częstochowie i Zabrzu, oraz sieci ciepłownicze we Wrocławiu, Częstochowie i Płocku.

Nrep Wschodzącą Gwiazdą

Za „Wschodzącą Gwiazdę” jury uznało firmę Nrep. Członkowie kapituły docenili dynamiczny rozwój w wymagającej branży nieruchomości, osiągnięty dzięki innowacyjnym projektom oraz zaangażowaniu w zrównoważony rozwój miast. Firma wyróżnia się nowoczesnymi konceptami mieszkań na wynajem oraz imponującą dynamiką wzrostu. Nrep działa w Polsce od 2005 roku, inwestuje w nieruchomości komercyjne i mieszkaniowe, skupiając się na innowacyjnych i zrównoważonych projektach.

Innowator za innowacje na rzecz GOZ

Nagroda „Innowator” trafiła do organizacji, której działalność znacząco wpływa na rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym. Doceniono innowacyjne podejście Stena Recycling do przetwarzania surowców wtórnych, które przynosi korzyści zarówno środowisku, jak i gospodarce. Zaangażowanie w tworzenie biznesu regeneracyjnego jest widoczne dzięki elastycznemu zarządzaniu i analitycznemu podejściu do pomiaru wpływu zmian. Ważną rolę odgrywa również zaangażowanie firmy w edukację ekologiczną. Stena Recycling skupia się na obsłudze odpadów przemysłowych, świadcząc innowacyjne usługi w zakresie ponownego ich wykorzystania i zaawansowany recykling na skalę przemysłową.

Specjalne wyróżnienie

W tej kategorii jury przyznało także specjalne wyróżnienie dla firmy DGS Diagnostics za innowacyjne podejście do procesów wewnętrznych. Wprowadzone usprawnienia operacyjne doprowadziły do poprawy kluczowych wskaźników wydajności. Jednocześnie wdrożone zmiany skutecznie zintegrowały pracowników i poprawiły komunikację. DSG Diagnostics to firma z duńskim kapitałem działająca w branży diagnostyki słuchu i zaburzeń równowagi.

Lider ESG

Liderem ESG została SKANSKA, szwedzka firma budowlana działająca w Polsce już od lat 70-tych. Lilia Bońka, członkini jury podkreślała, że jury doceniło kompleksowe podejście SKANSKA do zrównoważonego rozwoju, w tym innowacje takie jak recykling materiałów budowlanych. Firma wyróżnia się ambitnymi działaniami, inicjatywami edukacyjnymi i ugruntowanym wpływem na cały łańcuch wartości, od kultury organizacyjnej po praktyki środowiskowe. Kapituła uznała, że firma jest prawdziwym liderem wyznaczającym standardy w branży.

Lokalny Partner

To druga kategoria, w której nagrodzona została Stena Recycling. Jak zauważył Lars Ibsen odbierając nagrodę, to szczególne cenne wyróżnienie, ponieważ jest potwierdzeniem realizacji zasady CARE – dbałości o społeczności, w których firma prowadzi działalność. Budowanie dobrych relacji z szeroko rozumianymi interesariuszami są dla Stena Recycling niezwykle ważne. Firma zdobyła uznanie jury za troskę o lokalne społeczności w obszarach, na których prowadzi działalność. Skala i zakres jej działań na rzecz społeczności lokalnych są imponujące i odzwierciedlają przemyślaną, długoterminową strategię. Działając jako odpowiedzialny partner i sąsiad, edukuje i kształtuje postawy proekologiczne także wśród dzieci i osób starszych – uzasadniała przyznanie nagrody Beata Osiecka, członkini kapituły.

Nagroda specjalna dla prezydenta Szczecina

Prezes SPCC, Artur Swirtun wręczając nagrodę specjalną dla Piotra Krzystka, prezydenta Szczecina podkreślał wyjątkową rolę Szczecina dla nordyckich inwestorów: - Wkład pana prezydenta jako gospodarza Miasta od 2006 roku w rozwój miasta oraz nieocenione wsparcie dla inwestorów uczyniły Szczecin miastem kluczowym na mapie skandynawskich inwestycji, z ich dominującą obecnością w całym regionie. Dodatkowo, działania na rzecz wzmocnienia tej współpracy w ramach Dni Skandynawskich przez ostatnie dziesięć lat są świadectwem konsekwentnej wizji. Jako Izba pragniemy wyrazić nasze ogromne uznanie dla Pana wysiłków.

RELACJA Z GALI

Ponad 250 gości, w tym reprezentanci największych inwestorów skandynawskich, świata dyplomacji, mediów i polityki wzięło udział w Gali 20-lecia Skandynawsko-Polskiej Izby Gospodarczej, która odbyła się 12 września w Ufficio Primo w Warszawie.

Gala była punktem kulminacyjnym obchodów 20 rocznicy powstania SPCC. Podczas uroczystego wieczoru zaprezentowany został po raz pierwszy  jubileuszowy raport SPCC „Partnerstwo, wiedza i rozwój. Wpływ firm skandynawskich na polską gospodarkę”, poznaliśmy także laureatów nagrody Nordic Excellence Award.

Wieczór uświetniły wystąpienia dwóch honorowych gości Stefana Lindströma, pierwszego Ambasadora ds. cyfryzacji i nowych technologii z fińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, oraz Anny Pawlak-Kuligi, global CFO IKEA Retail – Ingka Group.

Oba wystąpienia skłaniały do refleksji nad przyszłością, w której nowe technologie i AI odgrywają kluczową rolę.

Wieczór zakończył recital Agi Zaryan, jednej z najbardziej znanych polskich wokalistek jazzowych.